Niezwykłą lekcję przyrody mieli okazję odbyć uczniowie klasy Ic ze Szkoły Podstawowej w Grzebienisku, którzy wraz z wychowawczynią-Panią Dorotą Strzykałą odwiedzili naszą filię biblioteczną. Tym razem zaproszonym gościem była Pani Agnieszka Sroka-Stiimer- nauczycielka przyrody. Dzieci "przeniosły się" do lasu za pomocą dźwięków, które Pani Agnieszka przygotowała na początek spotkania. Następnie pierwszoklasiści wysłuchali opowiadania "Jelonek Rogaś poznaje świat" z książki pt " Na tropach zwierząt".

Oto najnowsze sukcesy podopiecznych p. Ilony Wojcieszak z ogniska muzycznego, z ostatniego półrocza:

 

  • "Poznańska Jesień Gitarowa 2014" - III miejsce zdobyła: Aleksandra Kossmann (konkurs odbył się 8 listopada w Domu Kultury "Stokrotka" na os. Kwiatowym w Poznaniu).
  • "XII Festiwal Młodych Muzyków - Kórnik 2014" - III miejsce zajęła: Julia Szymaszyk, natomiast wyróżnienie otrzymała Aleksandra Antkowiak.

W dniu 6 listopada br. odbył się  po raz pierwszy w Grzebienisku  XXXVII  Międzynarodowy Listopad Poetycki. Tegoroczna edycja programowo wpisuje się w ogólnopolskie obchody Roku Oskara Kolberga- polskiego etnografa, folklorysty i kompozytora. Dzięki takim przedsięwzięciom dzieci i młodzież z mniejszych miejscowości, takich jak Grzebienisko, ma okazję uczyć się nie tylko z książek o wybitnych twórcach, ale także bezpośrednio spotykać się z nimi.

To już kolejny miesiąc w którym dzieci mogły obcować ze sztuką. Tym razem zostali oni zaproszeni do teatru wyobraźni. Podczas czwartkowego spotkania (13.11) mali widzowie poznali najstarszą formę sztuki – teatr cieni, w którym poruszane przez aktorów obrazy i precyzyjnie wykonane animacje spowodowały, że opowiadana historia stała się opowieścią wyobraźni. Natomiast w drugiej części spotkania zgromadzona publiczność poznała teatr cieni od tzw. kuchni. Dzieci zostały zaproszone do wspólnej zabawy z cieniem a ich opiekunem w tym był  aktor i reżyser – Piotra Rogaliński.

Z okazji 96 rocznicy odzyskania niepodległości  w całym kraju organizowane były wiece, koncerty i inne wydarzenia.  Także w Dusznikach nie zapomniano o tak ważnej dacie. Bowiem święto 11 listopada upamiętnia odrodzenie wolnej Polski po 123 latach przebywania pod zaborami. Dlatego też, aby uczcić ten dzień duszniccy gimnazjaliści przy współpracy z nauczycielkami przygotowali widowisko pt. „Czas honoru”, które wystawili na scenie CAK w dzień poprzedzający Święto Niepodległości.

W dniu 5 listopada filię biblioteczną w Grzebienisku odwiedziła grupa 5-cio i 6-cio latków. Z racji zbliżającego się Święta Niepodległości, jako Wielkopolanie obchodzimy również tego dnia zgodnie z tradycją Dzień Świętego Marcina. Historia obchodów sięga aż średniowiecza, a obecna forma obchodów nawiązuje do "Legendy o świętym Marcinie i piekarzu Walentym", którą przedstawiła nam Pani Joanna Bajek.

W środę, 29 października br. w Bibliotece miało miejsce wręczenie nagród i wyróżnień dla uczestników Konkursu Plastycznego pt. „Zabytki Ziemi Dusznickiej” pod patronatem Starosty Szamotulskiego Pawła Kowzana i Wójta Gminy Duszniki Adama Woropaja. Organizatorem konkursu było Towarzystwo Miłośników Ziemi Dusznickiej oraz Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Dusznikach, w organizację konkursu włączyło się także Muzeum-Zamek Górków w Szamotułach.

Szanowni Państwo!

 

Dusznicka Kultura obchodzi w roku bieżącym Jubileusz 50-lecia swojej działalności. W tym okresie Jubilatka miała bardzo dużo przedstawień, imprez plenerowych, czy też cyklicznych spotkań z muzyką, sztuką i tańcem. Przez te lata kierujący Ośrodkiem Kultury dbali o rozwój bazy – powstała nowa sala widowiskowa w Dusznikach - ale co najważniejsze dbali o rozwój kółek zainteresowań, zespołów ludowych, przedstawiając interesującą ofertę dla mieszkańców gminy. W strategii rozwoju Gminy Duszniki zapisaliśmy, że Duszniki staną się Wielkopolską stolicą kultury ludowej. Za sprawą działających zespołów takich, jak: Duszniczanka, Podrzewianka, Niewierzanka, Radość z Chełminka,  czy też Pierwiosnek z Sękowa, tak się stało. Są to zespoły, które godnie reprezentują kulturę Ziemi Dusznickiej i Szamotulskiej. Dziękuję wszystkim dyrektorom i pracownikom kultury za ich wkład w rozwój naszej Gminy i kultury Dusznickiej. Jest mi niezmiernie miło, że przez okres 25 lat mojej służby na stanowisku naczelnika i wójta gminy Duszniki mogłem współtworzyć rozwój i dokonania Ośrodka Kultury. Życzę wszystkim pracownikom wiele satysfakcji w pracy zawodowej i życiu osobistym, a odbiorcom korzystającym z oferty Ośrodka Kultury wielu wspaniałych przeżyć artystycznych

 

                                                                                  Z wyrazami szacunku

                                                                                              Adam Woropaj

 

Pani Kazimiera Gierczyk

 

25 października br. w Centrum Animacji Kultury w Dusznikach odbyła się uroczystość  50 – lecia działalności Ośrodka Kultury.

Odśpiewaniem pieśni „W szamotulskiej ziemi” przez lokalne zespoły śpiewacze rozpoczęła  się uroczystość. Następnie minutą ciszy uczczono pamięć osób związanych z dusznicką kulturą, których już zabrakło na tej uroczystości.

startpoprz.12345nast.koniec
Strona 1 z 5

Bibliotka Publiczna i Centrum Animacji Kultury

tel: 61 29 19 480, email: bp@bpicak.pl